понедельник, 28 ноября 2016 г.

Розробки уроків по розвитку зв'язного мовлення


                                    Урок  розвитку  зв’язного  мовлення

Тема:   Твір „Як я турбуюсь  про птахів”.     
Мета:
-          вчити дітей складати твори з елементами міркування;
-          формувати вміння висловлюватись на задану тему точно, коротко і в певній послідовності;
-          формувати навички усного та писемного мовлення учнів;
-          виробляти навички грамотного письма;
-          збагачувати словниковий запас учнів;
-          розвивати мовну пам’ять, мовлення школярів;
-          виховувати естетичні смаки, турботливе ставлення до птахів.
Обладнання: малюнки зимуючих птахів, таблиці, зразки творів.

ХІД УРОКУ
І. Організація учнів до уроку.
1. Робота над загадкою:

Влітку гарно так співають
Всім нам душу звеселяють
А ліси, поля, сади
Оберігають від біди.
Взимку їм біда, малята.
Треба їм допомагати.
- Про кого говориться в загадці?
- Чому їм треба допомагати?
- Прочитайте у зірочці, які   пташки зимують у нас:


С              БЕЦЬ            НА

ОРО
                                          В
                ГО    КА
-          А яким ще птахам потрібна допомога взимку крім названих?
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Що цікавого ви знаєте про зимуючих птахів?
3. Інформація довідкового бюро:
1 – ий учень: До нас на зиму з півночі прилітають синиці, снігурі, чижі,
                       чечітки,  шишкарі. Ці птахи потребують допомоги від
                       дорослих та дітей.                     
2 – ий учень: Птахів можна підгодовувати насінням соняшника, гарбуза, кавуна,  коноплі. Насіння краще подробити. Не можна давати пташкам смаженого насіння. Пташок також можна годувати крихтами хліба.  Крихти чорного хліба шкідливі для них. Охоче птахи їдять сир, вершковий маргарин. Дятли і синиці полюбляють клювати несолоний жир та м'ясо.
3 – ий учень: Я хочу вам розповісти про те, що птахи можуть передбачати
                     погоду.
•         Синиця пищить – зиму віщить.
•         Снігур заспівав – на хуртовину.
•         Пугач кричить – на відлигу.
•         Сорока під стріху лізе – на хуртовину.
                  
4. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності.
- Що повинні ми з вами робити, щоб полегшити життя птахам взимку? 
5.  Читання почату твору, записаного на дошці та його аналіз:

Як я турбуюсь про птахів
Прийшла -  зима білосніжка. Пухнастим снігом, мов ковдрою, вкрила вона землю. Надворі потріскує мороз, все навкруги іскриться.
Багато птахів зимують у нас. Важко живеться їм  узимку. Дошкуляє пронизливий вітер та тріскучий мороз. З кожним днем все важче знайти їжу...
6. Колективне складання плану.
                                            ПЛАН
1.        Багато птахів зимують у нас.
2.        Взимку птахи потерпають від голоду.
3.        Допомога дітей пернатим друзям.
4.        Вони сторицею віддячать вам влітку.
7.        Повторення вивченого про будову тексту.
     Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
-          Скажіть коротко все,про що вам нагадує слово «текст».
-          Підсумуйте почуте і зробіть висновок.
–         Яким може бути зачин у творі?
–         А якими словами можна закінчити твір?
  8. Усне складання твору   учнями в групах. Презентація складених творів   членами груп.
9.        Орфографічна хвилинка.
Білосніжка, надворі, беззахисних, потріскує, іскриться, дошкуляє, тріскучий, пронизливий.
Слова для довідок:
  Шкода беззахисних птахів,  пташину їдальню, смачного зерна,  крихт із хліба,  смачно поласували, великою зграйкою.
10. Самостійне написання    твору учнями.
11. Індивідуальна робота з окремими учнями.
   12.  Зачитування учнями складених творів та їх аналіз.
Зразок 1:
Мені дуже шкода цих беззахисних птахів. Тому я в зробив годівничку, щоб їм не було голодно і вони могли поласувати зерном та крихтами хліба. Наступного дня, тільки но я насипав туди їжі, як мої пернаті друзі одразу прилетіли до годівнички і смачно ласували. Я щодня доглядав за  птахами, бо впевнений, що прийде весна і вони порадують нас своїм співом.
Зразок 2:
Мені стало жаль голодних птахів і ми з татом зробили годівницю. Потім я насипала туди смачного зерна, крихт хліба та гречаних крупів. З ласощами повісила на дерево пташину їдальню. Через кілька секунд прилетіла ціла зграйка пташок і почали жадібно клювати їжу. Коли вони поласували, то почали весело щебетати.
Я впевнена, що коли прийде весна, наші пернаті друзі віддячать нам своїм прекрасним співом та поїданням шкідливих комашок. У наших садах вродять гарні соковиті вишні, черешні, яблука та груші.
Зразок 3:
Мені дуже захотілося допомогти пташкам. Я зробив їм годівницю і кожен день насипав у пташину їдальню смачного зерна, крихт із хліба. Птахи зліталися і починали смачно ласувати.
   Настала весна. Пташки мені віддячили за допомогу своїм дуже красивим і веселим співом. Вони цілу весну і літо будуть поїдати шкідливих комах і приносити людям користь.
Діти, бережіть птахів, адже це наші найкращі друзі!

  11.  Збір зошитів на перевірку.
 ІІІ.   Підсумок уроку.
Хвилинка – цікавинка. Чи знаєте ви, що…
o         Пара синиць з’їдає близько 3 тисяч гусениць за день.
o         За гніздовий період одна сім’я синиць здатна очистити від шкідників майже 40 яблунь.
o         Сім’я горобців за період годівлі одного виводка знищує близько 3 тисяч комах. А таких виводків буває 2 – 3 за весну і літо.


                     Урок   розвитку  зв’язного  мовлення

Тема: Робота з деформованим тестом «Ласунка»
Мета:
-          вчити дітей вдосконалювати текст, записувати речення в певній  
  послідовності, добирати заголовок, вміти правильно виділяти
  основні частини тексту;
-          збагачувати мовлення школярів, словниковий запас учнів;
-          розвивати зв’язне мовлення учнів, спостережливість, уміння   
  порівнювати, співставляти;
-          виховувати дбайливе ставлення до тварин, бажання їм допомогти.
Обладнання: малюнки з зображенням  білочки,  зразки деформованого
                         тексту для кожної групи.                
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
Добрий день вам, любі  хлопці та дівчата.
На уроці мови  рада вас вітати.
Будемо над текстом  дружно  працювати.
Вдосконалювать його та  редагувати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Повторення про текст, його будову.
Інтерактивна вправа «Мозковий  штурм»
- Що таке текст?
- Які бувають тексти?
- Що можна дібрати до тексту?
- З яких частин складається текст?
          - Чи буде досконалим текст, якщо відсутня хоча б одна його частина?
- Що означає редагувати текст?
- Коли виникає необхідність редагувати текст?
- На що потрібно звертати увагу, щоб текст був досконалим?
2. Оголошення теми і мети уроку.
ІII. Робота над темою уроку.
1. Вступна бесіда.
      а)  Робота над загадкою:

Ой, яка ж вона гарненька,
Пишнохвоста і руденька,
Не звірятко – просто диво.
Невгамовне, пустотливе.
            Вгору – вниз, на гілку, з гілки
            Хто це буде, діти?  ( Білка)
 б) Інтерактивна вправа «Мікрофон»
-  Хто з вас бачив білочку?
-  Що ви знаєте про білочку?
-  Де можна її зустріти?
2. Підсумок бесіди.
- Я бачу, що ви вже маєте певні уявлення про білочку, навіть можете її описати. Але цього ще недостатньо. Щоб більше дізнатися про білочку, ми звернемося до членів групи  довідкового бюро і послухаємо, що цікавого про білочку  вони для нас підготували.
Довідкове бюро:
1–ий учень:  Білка — справжній повітряний акробат. Завдяки чіпким кігтикам вона легко лазить по деревах. Спритно перестрибувати з дерева на де¬рево білці допомагає довгий пухнастий хвіст.
2–ий учень: Білка — невелика тварина, довжина тіла 20—30 см. Хутро в неї рудого кольору. Житло білка влаштовує в дуплах.
3–ій учень: Живиться білка насінням хвойних дерев, яке дістає із шишок, жо-лудями, горіхами, грибами, ягодами, яблуками. Поїдає також комах, розорює гнізда птахів і їсть яйця та пташенят. На зиму білка робить за¬паси.
4–ий учень: Білка — цінний хутровий звір. Але білок в Україні небагато, оскільки в на¬ших лісах для них мало кормів. Тому білок потрібно охороняти .
3. Читання деформованого тексту, записаного на дошці.
Найбільше любила білочка цукор. За це і прозвали її Ласункою. Вона частенько ходила на прогулянку, але далі високої сосни не йшла. 
Жваву білочку звали Ласункою. Потрапила вона до нас ранньої осені ще маленьким кумедним білченям. 
Одного весняного вечора вона не повернулася додому. Всі дуже зажурилися, бо думали, що вона нас покинула. 
Прийшла весна, зійшов сніг, вкрилася земля травою і квітами. Ласунка стала дорослою білкою.
Минуло кілька днів. Ласунка знову зникла і тепер уже назавжди. 
Другого вечора Ласунка з’явилася. Вона кинулася до нас і як завжди попросила цукру.
3.        Бесіда після прочитаного.
•         Про кого цей текст?
•         Чому білку прозвали Ласункою?
•         Коли білка потрапила до дітей?
•         Якою вона була?
•         Якою стала білка, коли прийшла весна?
•         Що трапилося одного весняного вечора?
•         Що сталося через кілька днів?
•         Чи правильно побудований цей текст?
•         Що потрібно зробити, щоб його вдосконалити?
Фізкультхвилинка
 4. Робота в групах: редагування, добір заголовка та презентація
    удосконаленого тексту членами кожної групи.
       5. Самостійна робота учнів .
- Спишіть текст, правильно розмістивши абзаци і дайте назву цьому тексту.
      6.  Зачитування окремими учнями правильно записаного тесту і
          колективний аналіз робіт.     
      7.  Збір зошитів на перевірку.

III. Підсумок уроку

Тема. Підсумковий урок за розділом «Цікаві пригоди братів     наших менших»
Мета : перевірити, як учні засвоїли твори цього розділу, уміння осмисленого і вдумливого читання; вдосконалювати навички правильного виразного читання; розширювати уявлення учнів про тварин; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до книжки.
Обладнання. Схема характеристики героя твору, схема кросворду.  
                                      Хід уроку 
І. Організаційний момент 
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.     Мовна розминка
2.     Повторення вивченого матеріалу
Павутинка «Брати наші менші».                                                               
  
3.     Вправа для підвищення техніки читання
- Ознайомтеся самостійно з деформованим текстом. Прочитайте правильно.
                                                рКіт
В земпідній цірні кинувпрося тірк і спіпошив ан люповання. діП лемзею в гоньо ривиті деньглакі Родопи- рикодори. жиБіть нів видкош-видкош, кя нькі. реПедні пила рошикі, кя палоти, з твомисти кітягми. ниВо врипаються в тінкис і видкош штовпрохують гойо лагденьке лоті певред. ніВ совзім ліспий. леА нів соном манацує рудгки мезлі. рКіт чуваєвід пазах і єчу хавуми, ощ либзько є щодові в’ячерки.



                                            Кріт
В підземній нірці прокинувся кріт і поспішив на полювання.
Під землею в нього вириті гладенькі дороги-коридори. Біжить він швидко-швидко, як кінь.
Передні лапи широкі,  як лопати, з товстими кігтями. Вони впираються в стінки і швиденько проштовхують його гладеньке тіло вперед. Він зовсім сліпий. Але він носом намацує грудки землі. Кріт відчуває запах і чує вухами, що близько черв’яки.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань
1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
       - Сьогодні ми вирушимо в подорож, завітаємо в гості до авторів прочитаних нами творів цього розділу.
Я зачитаю лист-запрошення від кожного письменника, а ви відгадайте, хто це.
2. Лист №1
«Я прожив 34 роки. Життя моє було цікаве, насичене пригодами. Побував в Арктиці, на Далекому Сході, де побачив багато цікавого, що і лягло в основу сюжетів моїх творів.» (М.Трублаїні)
Завдання :
 Яке оповідання М.Трублаїні ви прочитали?
 Робота в групах.

Ім’я персонажа
 
За поданою схемою оберіть правильні характеристики персонажів твору.

 
  

зовнішність
 

вчинки
 

стосунки з іншими персонажами
 

моє ставлення до героя твору
 

твір
 
    







                                                                                                
І група – Машка.
ІІ група – Яшка.
ІІІ група – боцман.
3. Лист №2
«Я народився в селянській родині. З дитинства ріс чутливим до природи хлопчиком. Уважно прислухався до розповідей бувалих мисливців, рибалок, лісників.» (Г.Тютюнник)
Завдання :
 Вибрати серед уривків творів той, з яким оповіданням познайомилися.
-  «Взяв я крота на руки, роздивився, обігрів трохи, виніс на горб і відпустив.»;
-  «Потім настала довга-довга зима. Ліс прибрався в іній та ожеледь. І не співали вже в ньому птахи, тільки вітер ночами завивав у гіллі.»
- Так, це другий уривок. Як називається оповідання ?
 Скласти речення з поданими нижче частинами мови.
                               1. Лисичка (іменник).
                               2. Хитра, вдячна (прикметники).
                               3. Облизується, дзяволить, тулиться (дієслова).
 Вибірковий переказ.
- Розкажіть, як Арсен познайомився з Ласочкою.
Фізкультхвилинка

4. Лист №3
«У передмові до збірки своїх оповідань я написав : «Всюди і майже щодня ми зустрічаємося з нашими друзями – тваринами… Зустрічаємося і вдома, а частіше в лісі, в степу. Ми їх дуже любимо. Саме про те, як вони поживають, я й намагаюсь розповісти…» (О.Копиленко)
Завдання :
 Розгадай кросворд.
-  Ключове слово – прізвисько, яке дав кротові автор.
                 1. Синонім слова швидко.
                 2. Що саме нагадують передні лапи крота ?
                 3. Чим кріт дробить землю ?
                 4. Який орган у нього найслабше розвинутий ?
                 5. Люди якої професії переймають досвід крота ?
                 6. Чим звірятко гребе землю ?
                 7. Чим він любить ласувати ?
                 8. Що може зруйнувати житло крота ?
 

1
м
о
т
о
р
н
о


2
в
е
с
л
а


3
з   
у
б
и


4
о
ч
і

5
і
н
ж
е
н
е
р
и


6
л
а
п
а
м
и

7
ж
у
к
а
м
и


8
в
о
д
а


5. Лист №4
«Я народився на Черкащині. Люблю природу і передаю своє захоплення у творах. Написав збірку «Славко і Жако».» (М.Слабошпицький)
Завдання :
 Творча робота.
- Написати свою версію продовження оповідання «Чудасія на балконі».
Презентація робіт.
 Робота в парах.
- Порадьтеся, чи завжди є справедливим вислів «живуть, як кіт із собакою». Доведіть це на прикладі вірша «Друзі».
Захист і порівняння думок учнів.
6. Робота в групах
- Навпроти твору потрібно вказати прізвище його автора.
«Пустуни на пароплаві» - … (М.Трублаїні)
«Кріт-неборака» - … (О.Копиленко)
«Ласочка» - … (Г.Тютюнник)
«Чудасія на балконі» - … (М.Слабошпицький)
«Друзі» - … (В.Юрченко)
ІV. Підсумок уроку
-         Який розділ ми вивчили ?
-         Який твір вам найбільше сподобався ? Чому ?
-         Кого персонажів ви хотіли б наслідувати ? Чому ?
Оцінювання (в парах)
V. Домашнє завдання
- Візьміть у бібліотеці на вибір твір одного з цих авторів і прочитайте.


       

                       Конкурс   " Вчитель  року"

                     Українська         мова.   2  клас

Тема :  Повторення  й  закріплення  вивченого   матеріалу  по  темі :
«Іменник », « Прикметник », « Дієслово»

Мета : закріпити  знання  учнів  про  іменник,  прикметник, дієслово;
        -   розвивати вміння   відрізняти  частини  мови за  їх лексичним  і
        -  граматичним  значенням
        - збагачувати  словниковий  запас
        -  виховувати   інтерес  до  навчання
Обладнання:  ноутбук, картки  для роботи  в групах  і  парах.

                                   Хід  уроку            
I. Організаційний     момент
-  вітання (  телевізор)
Будемо  у світ  знань   мандрувати
Будемо  мову  рідну   вивчати
Перед   нами  нелегкі  задачі
Тож за  роботу,  удачі !

II. Актуалізація   знань:
1.   Мікрофон.
- на  що  вказує   іменник ?
- на  що  вказує  прикметник ?
- на  що  вказує  дієслово ?
-  на  які  питання  відповідає  іменник ?
-  на  які  питання   відповідає  прикметник ?
-  на   які  питання  відповідає  дієслово  ?
2.  Робота  в   групах
1 ряд  -   іменники
2 ряд   -  прикметники
3 ряд   -  дієслово
(  небо,  гіркий,  сонячний,  миють, дорога,  малює, кругла, сосна, тепла,  грає,
слон,  співала,  листя, солодке,  холодна)

III. Ознайомлення  з  темою  уроку.
-  Сьогодні  ми  закріплюємо  знання  про  частини  мови.

IV.  Закріплення  матеріалу.
 1.  Робота  в  парах  (  знайти  у  загадках   іменники )
1.Швидко всюди  я   літаю
Комашню  у  дзьоб  хапаю
За  вікном  гніздо  будую
Але  в  ньому  не  зимую
2.Без  вікна  мій теремок
Тільки  вхід  над ним  дашок
Дім над  вами  угорі
Не  дістати  дітворі
3.Кожен  добре  мене  знає
Найчорніший птах  весняний
Я  по  полю  походжаю
Черв’яків  усіх  з’їдаю
4.Хати  не  будує
Діток  не  годує
На гілочці  ночує
Людям  роки рахує
5.Що  воно  за  птиця
Світла  денного  боїться
Дзьоб   крючком, великі  очі
І  не  спиться  їй  щоночі
6.Маленький  сіренький дідок
По  гаях  літає
Уночі  співає
7. Вона животик  жовтий  має
Ще й чорну  краватку  одягає
8.Ноги  довгі ,  мов  жердини
По  болоту  походжає
Жабок  шукає
9.Маленький  сіренький на  подвір’ї  стрибаю
Я  зерно  шукаю
10.Чорно- біла  ця  пташина
Голосно  скрекоче
Мабуть,  злодійка  вкрасти  щось хоче.

2.Робота в  групах.  (записати  ознаки  предметів )
Білка                     Олівець                   Лимон
-----                        ------                          -------
-----                        ------                          -------

3.Робота    в  парах. ( Знайти  дієслова)
Книжка  вчить,  як  на   світі  жить.
Гостре  словечко  коле  сердечко
Зима  спитає,  що  влітку  запасли
Весна  гарна  квітами,  а  осінь  спогадами.

V.  Фізкультхвилинка  (  музична)

4. « Асоціативний  кущ».
            ↑           ↑                                                      ↑        ↑
        Красива                                                  Біжить    
             ↓          ↓                                                       ↓         ↓         
   
  5.  Гра «  Дід  Буквоїд »
Шк….л..                     с….н….чн…й              вч….т

6. Гра  « Ланцюжок»
Поле      →       прикметник            →  дієслово
Вечір     →       прикметник            →  дієслово

7. Знайти   у  віршах  дієслова.
1. Неспокійна  віхола  у  село  приїхала
По  дорозі  посріблила
Звірам  -  брови,  птахам  -  крила.
2. Білий  сніг  кругом,  як  вата
Біжимо  у  двір  із  хати
Сніжки  ліпимо,  сніг  качаємо –
Так  ми  зиму  зустрічаємо

VI. Підсумок  уроку.
-          З  якими  частинами  мови  ми  працювали ?

2 клас
                                                         Літературне читання
Тема:  Творчість українських поетів. Вправляння у виразному читанні віршів.
            Рима.
Мета: удосконалювати навички виразного читання поетичних творів, навчати аналізувати прочитане, добирати риму,  поглибити знання учнів про Україну,  збагачувати мовлення, виховувати любов до рідного краю, дбайливе ставлення до рідної землі.
Обладнання: ілюстрації про Україну,  відеоролик про Україну, плакати «Державні символи України», тексти віршів та пісень, папки з завданнями для групової роботи, технічні засоби.

                                                    Хід уроку
 ׀ Організаційний момент.
1. Привітання.
׀׀.Мовленнєва розминка.
1. Девіз уроку:   « Хто швидко читає,
                            Той багато зробити встигає »
2. Гра « Мікрофон»
На дошці букви  З  П  Ц  В О
-Продовжити речення:  Ми хочемо, щоб урок був…(  загадковим, продуктивним ,повчальним, цікавим, веселим….)
-Якими ми маємо бути на уроці ?  ( зібраними,  організованими, ввічливими, цілеспрямованими…)
3. Перевірка домашнього завдання.
Читання  в особах  вірша.
4.Чистомовки  ( по групах )
1 група
Ва – ва – ва – щедра прекрасна мова
Да – да – да – прозора як вода
Ни – ни – ни – мова України
Та – та – та – вічно молода й багата
Це – це – це – заходить в серце


2 група
Ар – ар – ар – цінний дар
Ні – ні – ні – дано людині
Ди – ди – ди – спілкуються люди
Ють – ють – ють – світ пізнають
Ів – ів – ів – своя мова у народів


3 група
Ке – ке – ке – там де море глибоке
Пи – пи – пи – де широкі степи
На – на – на – там є наша Батьківщина
Ко – ко – ко – де іскриться сонечко
На – на – на – там є наша Україна



4 група
Но – но – но – земле рідна, Батьківщино
На – на – на – сонячна і хлібна
Ік – ік – ік – ти одна у нас навік
Ша – ша – ша – як мати найрідніша
Ва – ва – ва – наймиліша з дитинства

5.  Скоромовка:

  Я – малесенька Марина
Посадила кущ малини
Я росту і  він росте
Хто кого переросте ?
(1група - тихо , 2група - голосно,
 3група - луною, 4група -співаючи)
6. Анаграми.
                          Барвінок  -  нокбарві
                         Калина    -  налика
                          Вітер       -   тевір
                          Верба     -   барве
-Яке слово зайве? (вітер)
-До якої тематичної групи належать ці слова? (рослини, символи України)
-Які ще рослини символи ви знаєте?
7.Перегляд  відеоролика про рослини символи України.
-Які державні символи України?
Відповіді підготовлених  дітей.
Український народ має Герб – тризуб.  За часів київської Русі тризуб став знаком влади київських князів .Герб зображують на документах, грошах.
Український Прапор. Синь рідного неба та золото неозорих ланів переніс наш народ на свій прапор.
Гімн – це найголовніша пісня країни. Всі найбільші свята українського народу проходять з урочистим виконанням нашого Гімну.
Коли вносять  Державний Прапор або виконується Державний Гімн, треба вставати. Цим  ми виявляємо особливу пошану до наших національних святинь.

8.Вірш-загадка «Який це край?»
Ми родились у долині,  у білесенькій хатині,
Коло вишень  і калини.
За хатиною  садок  і зелений моріжок,
Там багато є квіток.
Під горбом ставочок сяє,  різна рибонька гуляє,
Качка з дітьми пропливає.
Як же зветься рідний край,   де за ставом степ і гай
Пишно квітнуть, наче рай?  (Україна)
-            Як інакше можна назвати землю, на якій ми живемо? (Добір синонімів).
-  Наша земля славиться плодючою землею, працьовитими людьми, багатою природою, дзвінкими піснями. У піснях народ співав про тяжке життя,  про рідний край,  про любов і свободу.
9. Перегляд ілюстрацій до теми Україна. (дошка)

׀׀׀.Повідомлення  теми і   мети уроку.
1.Сьогодні ми будемо працювати над віршами українських поетів.
2. Портрети українських поетів. Перегляд.
       3.   Робота з віршами ( в групах).
У кожної групи свій вірш. Завдання: прочитати, обговорити зміст, підготувати до виразного читання. (Вчитель підказує, як краще розподілити слова, щоб кожна дитина взяла участь в роботі).

    З тобою                  П. Осадчук
Послухай, як струмок дзвенить,
Як гомонить ліщина.
З тобою всюди, кожну мить
Говорить Україна.

Послухай, як трава росте,
Напоєна дощами,
І як веде розмову степ
З тобою колосками.

Послухай, як вода шумить –
Дніпро до моря лине,-
З тобою всюди кожну мить
Говорить Україна.

Батьківщина               М. Петров
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини…
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди – Батьківщина.

Є багато квіток запашних,
Кожна квітка красу свою має.
Та гарніші завжди поміж них
Ті, що квітнуть у рідному краю.
Є багато пташок голосних,
Любі-милі нам співи пташині,
Та завжди наймилішими з них
Будуть ті, що у рідній країні.

І тому найдорожчою нам
Є і буде у кожну хвилину
Серед інших країн лиш одна,-
Дорога нам усім Україна!

Батьківщина                  А.Камінчук
Он повзе мурашка,
Он хлюпоче річка.
Не зривай ромашку,
Не топчи травичку.

В зелені діброва,
В китицях ліщина.
Глянь, яка чудова
Наша Україна.
Журавлі над лугом
Линуть рівним клином.
Будь природі другом.
Батьківщині – сином.


Моя Україна         В. Сосюра
Сонце у небі і зоряна ніч солов ’ їна –
Моя Україна.
Мамина пісня і мамина тиха сльозина –
Моя Україна.
Батькове слово і врода небесна калини –
Моя Україна.
Слово молитви і лагідний усміх дитини –
Моя Україна!

Любіть Україну
Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер, як трави, як води…
В години щасливі і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну,
Красу її вічну живу і нову,
І мову її солов ’ їну
׀V.Фізкультхвилинка. «Україна»  ( на екрані )
V. Складання  пазлів     «Соняшник»
V׀.Робота над віршем «Соняшник»  Д.Павличка.
Дівчинка книжку читала,
І соняшника прохала.
Може, так жартувала:
Посвіти мені, посвіти.

А соняшник мовив:
— Ну, що ти? І
Не мав би я вже роботи.
Щоб свої золотисті соти
На дрібниці перевести!..

Соняшник дивився на Сонце,
Дуже довго дивився на Сонце,
І здалося йому, що Сонце —
Квітка така ж, як він.

І здалося йому, що Сонце
На нього дивиться з неба,
Йому посилає з неба
Від захоплення свій уклін.

І здалося йому, що Сонце —
Блідніше й менше за нього,
Що ніжне тепло не від Сонця,
А від нього струмує в світ;

І здалося йому, що хата,
Побіля якої він виріс.
Од його неземної вроди
Просяває, немов самоцвіт.

І здалося йому, що Сонце
Сходить на землю поволі,
Щоб зблизька його обдивитись,
Намилуватися ним.

І справді, Сонце на землю
Спустилось, і вже по стежці
Прямувало до нього й світило
Назустріч вінком золотим.

Втім, вийшла дівчинка з хати
І стала Сонце прохати:
— Зайди до нашої хати,
Перепочинь з путі!

Сонце — зайшло. І раптом
Все навкруги померкло.
Тільки вікно хатини
Сяяло в темноті.

Соняшник здивувався!
Засоромлено пооглядався
І до вікна підкрався.
І що ж він побачив? Дива!

Дівчинка книжку читає,
А Сонце перегортає
Сторінки й світло вливає
В літери та в слова
V׀׀.Робота в  групах.
 Читання струмочком.
 Знайти рими.
V׀׀׀.Пісня про Україну. «Я малюю»  ( екран )
׀ X. Підсумок уроку.
           Кожна людина у свій день народження отримує багато побажань. Що б ви хотіли побажати нашій країні?  (Висловлювання дітей).
           Що потрібно робити людям, щоб їхня земля процвітала?
           А що можете робити для своєї країни ви вже сьогодні? ( відповіді дітей )
-            Я бажаю вам успіхів у навчанні, у всіх ваших справах, бо від успіху кожного громадянина кращою стає вся держава. Давайте любити, цінувати, берегти свій рідний край, робити все можливе для його процвітання

-            

















Комментариев нет:

Отправить комментарий